En innehållsrik semester börjar gå mot sitt slut. Lite kluven över det faktumet är jag allt. Jag gör mig nog bäst som ledig om jag ska vara ärlig!
Samtidigt gillar jag i stor utsträckning mitt jobb (lite kluven till det också faktiskt) och utan jobb att relatera till skulle jag nog inte tycka att ledigheten var lika skön. Skön javisst, men inte lika skön. Med ledighet på heltid blir ju det också vardag och inte den guldkant det är nu, men å andra sidan skulle jag nog gilla och vara väldigt nöjd med den vardagen ändå 😉
Som jag inledde inlägget har det varit en innehållsrik semester, vi har farit och flängt både hit och dit. Allt det där vi skulle ha gjort på hemmaplan har i stort sett lagts i malpåse, inledningsvis på grund av värmeböljan som medförde att man helt enkelt inte orkade och senare för att lusten inte infunnit sig. Allt farande har dock medfört att det blivit en rejält dyr semester, att fara runt som vi gjort blir nog dyrare än vilken utlandssemester som helst. Men å andra sidan har det varit värt det, vi har haft ganska kul trots allt!
Jag tänker inte ens försöka räkna upp vad vi roat oss med, har du läst här på bloggen så har du ändå ganska bra koll. Denna sista vecka bestämde jag mig för att ta det lite lugnt och hålla mig någorlunda på hemmaplan – vilket resulterat i att jag börjar bli lite sugen på att jobba igen. Jag fick väl helt enkelt tråkigt 😉
Här följer ett litet urval av semesterfoton i repris, en bråkdel av vad som faktiskt fotats!
Så fina bilder över sommaren. Det kan vara bra och nyttigt att ha lite tråkigt ibland… Trevlig helg:)
GillaGillad av 1 person
Tråkighet är tråkigt men jag tror också det är lite nödvändigt hur knasigt det än låter.
Tack det samma!
GillaGillad av 1 person
Ja ojojoj, vad mycket ni har hunnit med 😀 Massor av kul utflykter och resor hit och dit. Men nu är det slut och som du skriver, man uppskattar ledighet bäst om man har ett jobb att vara ledig ifrån. Förhoppningsvis gör det jobbet att man har råd att ha kul när ledigheten kommer 😀
Skönt att läsa att du faktiskt ser fram emot att arbeta igen. Semesterna kanske har varit tillräckligt lång för att du ska vara fit for fight igen. Jag hoppas på det 🙂
GillaGillad av 1 person
Ja det hanns med en hel del… tur att jag får gå tillbaka till jobbet och vila upp mig (ha ha, drömma kan man ju alltid).
Jo jag tror att det var bra med en lång semester även om jag blev lite rastlös på slutet. Fem veckor är nog det optimala. Men nu har jag lärt mig det.
Och… tror du inte jag sitter här och planerar en semesterresa igen då… ha ha, men inget bokat ännu men februari är väl en riktigt trist månad här hemma??? 😉
GillaGilla
Fundera lite på Åre vecka fem också 😀 Hel el del av veckan.
GillaGillad av 1 person
Brrrr… i februari längtar jag efter värme 🙂
GillaGilla
Men, kan inte förstå det 😉 Haha, jo det kan jag och har man bara ett visst antal semesterdagar så måste man välja 😀
GillaGillad av 1 person
Så är det 😉
Det är rysligt vackert däruppe sommartid, men jag är ju ingen riktig vintermänniska 🙂
GillaGillad av 1 person
fin samling av din sommar och semester. på detta sätt ser man ju hur mycket du har gjort. ingen vila direkt!
och njaa….. man behöver nog inte jobba för att kunna njuta av ledighet. inte jag iallafall.nu när både maken och jag är pensionärer kan vi inte förstå hur man har hunnit jobba, det finns ju så mycket kul att göra. vi har aldrig tråkigt, men det hade vi inte förut heller, som jobbare, med fritiden. vi har så mycket vi vill göra att vi måste välja hela tiden.
GillaGillad av 1 person
Tack! Nej, jag kanske borde ha gjort mer av just det – vilat alltså.
Jag tror inte jag kommer att ha några som helst problem att fylla min tid när jag blir ledig på heltid. Nu är det väl jobbet som spökar lite och man ska hinna så mycket på så lite tid vilket gör att man uppskattar det lite mer. Men jag tror jag kommer att uppskatta allt även som heltidsledig faktiskt, bara på ett lite annorlunda sätt!
GillaGilla
Oj, så mycket fint och spännande du verkar ha hunnit med att uppleva på din semester. 🙂
Jag antar att det flesta jobb har sina ups and downs. Det går i stå emellanåt, och man blir less och börjar snegla fram emot den där dagen när man äntligen ska få gå i pension. För min del skedde det i anslutning till sommaren när även arbetskamraterna började gå på ledighet, så det kändes mest som att jag också gick på semester. En lång, välbehövlig (och välförtjänt) semester som varade i tre månader. Då hade jag vilat färdigt och det kändes lite tomt att bara gå hemma och skrota. Att då bli kallad tillbaka till jobbet, att få välja sina egna arbetstider och hur mycket jag ville arbeta, och även kunna ta med jobbet och sköta det på distans från sommarstället på somrarna var en oerhörd lyx och ynnest.
Jag mådde bra av att ha vissa dagar i veckan inrutade med att klockan ringde 06.30, passa tågtider, jobba och få kafferastens stund för social gemenskap med mina arbetskamrater. För mig blev det en mjuk (och ganska lång) anpassning till det nya livet och jag fick det bästa av två världar med tid för både mina egna intressen och för lagom med jobb.:-)
GillaGillad av 1 person
Jag har flera kollegor som gjort precis som du. Vissa av dem längre tid än andra, vi är väl helt enkelt olika i hur vi vill/behöver göra för att få en smidig övergång. Jag brukar vara kaxig och säga att när jag går så går jag för alltid men… det är 10 år bort och jag får ju medge att saker och ting förändras över åren 🙂
GillaGillad av 1 person
Foton skvallrar alltid om att man haft en innehållsrik semester. Så fina foton.
GillaGillad av 1 person
Tack så mycket och det har du rätt i 🙂
GillaGillad av 1 person
Både skönt och inte att gå tillbaka till jobbet efter semestern… kluvet…
GillaGillad av 1 person
Ja det är minst sagt kluvet!
GillaGilla